Blog

GERİ DÖN

Kabloların Tarihsel Gelişimi

Elektrik kablolarının tarihsel gelişimi çok eskiye dayanmamaktadır. Kablolar en önemli gelişimini son bir buçuk yüzyıl’da göstermiştir. Kabloların aralarındaki çok fazla benzerlik ve değişikliklere rağmen sahip oldukları dizayn ve yapısal durumlara bağlı olarak günün şartlarına uyum gösterecek gelişmelerden geri kalmamıştır.

Kablonun asırlar önce ilk kullanılan en temel üretim prosesleri günümüzde yine temel üretim prosesi olarak kullanılmaya devam etmektedir. Kablo üretimi gerekliliğinin tarihteki en belirgin yeri, Faraday’ın 1831 yılında Dinamo ilkesi keşfinin sonrasına denk geldiği bilinmektedir. Çünkü bundan önce elektrik üretimi yapan bir araç neredeyse hiç yoktu.

Ancak ilk olarak güç dağıtım sisteminde bakır çubukların kullanıldığını unutmamak gerekir.Bu sistem Thomas Edison tarafından 1882 yılında New York’ta  geliştirilmiştir. Bakır çubuklar iletken olarak kullanılmıştır. Bakır çubukların etrafına jüt sarılarak, içi bir çeşit zift bileşimi ile doldurulmuş rijit borular içine yerleştirilmiş ve ilk izolasyonlu kablo yapısına ulaşmıştır. 

Charles Goodyear 1844 yılında vulkanize kauçuk malzemesini patenledi, fakat bu 1880'lere kadar kablo için bir yalıtım malzemesi olarak uygulanmadı.

Kauçuk izolasyonlu kablo ilk defa 1897 yılında Tesla’nın Niagara Şelaleleri hidroelektrik santralleri projesinde 11000V elektrik taşınması için denenmiştir. 

Böylelikle bakır çubuklar etrafında farklı yalıtım malzemeleri kullanılarak sınıflarına göre çeşitlendirilerek günümüzde teknolojinin de ihtiyaçlarını karşılayacak formlara kavuşmuş oldu.

Kablolar elektrik sistemleri için çok önemli bir öneme sahiptir tıpkı vücudumuzdaki damarlar gibi. Bir damarın kan taşımasına benzer olarak kablolar da elektrikli araçların çalışması ve elektrikli sistemlerin çalışması için elektrik taşınmasını sağlarlar. Kablolar teknolojinin gereksinimlerine uygun olarak gelişme kaydetmiş ve bugün en küçük mobil cihazlardan, en geniş ve yüksek elektrik ihtiyacı olan alanlara kadar elektrik taşınmasını sağlamaktadırlar. Ne kadar büyük bir alana sahip olduğunu buradan tahmin edebiliriz. Kablolar öncelikle elektrik taşınması için kullanılmış olsa da zaman içinde yeni icatlar ile birlikte Data ve Haberleşme alanlarına hizmet etmek üzere veri taşınmasında da önemli gelişmeler göstermiştir.

Kabloyu basit şekilde bir metal iletkenin üzeri yalıtımlı koruyucu malzeme ile kaplandığı bir derleme olarak düşünmemek gerekir. Zira bugün çok geniş bir alanda çok çeşitliliği olan kablolar en öncelikli görev olarak elektriğin taşınması için kullanılırlar. Fakat dizaynları ve üretim şekilleri ile çeşitli alanların değişik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kendi aralarında da büyük farklılıklar göstermektedirler.

Günümüzde Kabloları aşağıdaki gibi sınıflandırmak mümkün;

1. Zayıf Akım Kabloları
2. Orta Gerilim Kabloları
3. Yüksek Gerilim Kabloları 

Ancak unutmamak gerekir ki her çeşit kendi grubu içinde sektörel ve ihtiyaca yönelik olarak da ayrı ayrı sınıflandırmaya girer.

Zayıf Akım kabloları örnek olarak verilirse;
Endustri, İnşaat, Medikal, Güvenlik Sistemleri, Ses ve Görüntüleme Sistemleri gibi alanların  ihtiyaçlarına yönelik zengin bir çeşitliliğe sahiptir.

Başlıca zayıf akım kablosu çeşitlerini sayacak olursak:

• Enstrumantasyon Kabloları
• Sinyal Kontrol Kabloları
• Kumanda Kontrol Kabloları
• Yangına Dayanıklı Kablolar
• Haberleşme ve Yangın Alarm Kabloları
• Enerji Kabloları
• Marin Kabloları
• Ses ve Görüntü Kabloları

_________________________________
Tüm zayıf akım kablo çeşitlerini fiyatlarıyla birlikte inceleyip hemen sipariş verebileceğiniz Moon Elektronik güvenli e-ticaret sistemini ( www.moonelektronik.com.tr ) mutlaka inceleyiniz.


Sonraki Makale ►  Zayıf Akım KablolarıDUYURULAR
tüm haberler
E-BÜLTEN
Baran Kablo yeniliklerinden haberdar olmak için kayıt olun…
SOSYAL MEDYA