Blog

GERİ DÖN

Kablolarda Kalitenin Önemi

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, her alanda yenilik gerektiren tasarımlar ve fikirler ortaya çıkmıştır. Her alanda teknolojiye ayak uydurmak adına farklı çalışmalar yapılmaktadır. Kablo sektörü uzun yıllar öncesinden beri var olan bir yapıdır. Fakat yeni cihazlar ve yeni mimari yapılardaki modernleşme sonucunda, ► kablo imalatında gelişme olmasına sebep olmuş ve yeniliğe ayak uyduracak şekilde, tasarım ve uygulamalar gerçekleşmiştir. Binalara uyumlu olarak data ve enerji kabloları yenilenmiştir. Bu kablolar özellikle bina içerisinde yangında meydana gelebilecek hasardan az etkilenebilecek şekilde tasarlanarak, insan güvenliği ön planda tutulmuştur. Özellikle, günümüzde modern yapıların içerisinde, bu uzun ömürlü, yüksek kalitede kabloların kullanımı, yaygınlaşmaya başlamıştır.Günlük hayatta; hastane, okul ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde enerji ihtiyacı çok fazla olmaktadır. Bu enerji kullanımında kabloların yüksek kalitede olması, uzun ömürlü olmasına ve insanların güvenli ortamlarda bulunmasını sağlamaktadır. Alışveriş merkezleri veya yüksek yapılı binaların bulunduğu kalabalık ortamlarda, yangın ile karşılaşıldığında, mal ve can kayıpları oluşabilmektedir. Kablo dediğimiz sistem kolayca yanarak, ortama yaydığı asitli ve zehirli gazlardan dolayı, müdahaleyi zorlaştırmaktadır.  Yeni nesil kablolarda, yanıcı özelliği geciktiren ve erken müdahale sağlayan özellikler bulunmaktadır. Ayrıca kabloların yüksek kalitede üretilmesi, güvenliği sağlayıcı bir etkendir.
 
Yanmayan, Yüksek Kalitede Kablolar İle Evler Daha Güvenli
Günümüzde Türkiye dahil çoğu ülkede kablo üretimi yapılmaktadır. Kalite olarak bakıldığında, ABD, insan güvenliğini ön planda tutarak kablolarda bazı yenilikler yapmıştır.

Giderek artan hızlı nüfus ve modern yapılardan dolayı, Türkiye’de giderek kendisini kablo sektöründe geliştirmeye başlamıştır. Bunu yaparken, insan güvenliğini düşünerek, yüksek kalitede kablo üretimi konusunda çalışmalar yapmıştır. Fakat kablo konusunda geniş sektöre sahip birçok ülke arasında rekabet ortaya çıkmıştır.

Her sektörde olduğu gibi, kablo sektöründe de ucuz kablo üretimi ile düşük maliyetli iş yapma amacı güden firmalar ortaya çıkmıştır. Düşük maliyetlerle binalara döşenen kablolar, bir süre sonra enerji geçişinde arızalara neden olmaktadır. Yangın gibi mal ve can güvenliğine neden olan olaylarda, kablolar yanarak, güvenlik alarm sistemlerini veya yangın alarm sistemlerinin kullanılmasına fırsat vermeden, yanmaktadır. Yüksek kaliteli kablo kullanımı bu özelliği bakımından tercih edilmektedir.  

Yeni Nesil Kaliteli Kabloların Özellikleri
Türkiye coğrafi konumu gereği ve gelişen sanayisi ile kablo üretimi sektöründe ilk sıralarda yer almaktadır. Yüksek kalitede üretilen kabloları ile kablo sektöründe giderek gelişmektedir. Yeni nesil kablolar, dış kaplamasındaki özellikte dolayı, alevlenerek yanma özelliğine sahip değildir.

Yanmayı geciktirici özellikte tasarlanarak, diğer alarm sistemlerini devreye sokarak, can ve mal güvenliğini sağlamayı amaçlamıştır.Özellikle yangından dolayı çıkan alevler, her şeyi yok etme özelliğine sahiptir. Üretilen kablolar, elbette erime gösterecektir. Fakat ucuz ve kalitesiz kablolar yandığı zaman, tamamen eriyerek, ortama zehirli gaz yaymaktadır. Daha alarm sistemleri devreye girmeden, yanan kablolar hiçbir işe yaramayacak ve can güvenliğini tehlikeye atacaktır. Bu yüzden, yeni nesil üretilen yüksek kalitedeki bu kablolarda, erime gerçekleşse bile, etrafa zehirli gaz yaymazlar. Yüksek kalitedeki kabloların kullanımının yaygınlaşması, bina ve kalabalık ortamlarda tehlikeyi en aza indirgeyecektir. Kabloda kalite önemli bir unsurdur.

---------------------
Sonraki Makale --> Data İletişim Kabloları
 


DUYURULAR
tüm haberler
E-BÜLTEN
Baran Kablo yeniliklerinden haberdar olmak için kayıt olun…
SOSYAL MEDYA