Blog

GERİ DÖN

Data İletişim (Network) Kabloları

Zayıf Akım Kabloları içinde ayrıcalıklı bir öneme sahip Kablo grubu olan Data İletişim Kabloları;

Data-iletişim kablosu demek bir iletişim aygıtından diğerine taşınmasını sağlayan dışı izole edilmiş iletken tel olarak düşünülebilir. Elektriğin taşınması yada enerjinin taşınmasından daha çok bilginin taşınmasından bahsedeceğiz.

İki ya da daha fazla aygıt arasında bilginin taşınması için günümüzde birkaç çeşit kablo ile yapılmakta ve teknoloji ile birlikte kabloların Data’ları daha hızlı aktarımı için sürekli gelişmekte olan bir yapıya sahiptir. Biz burada mevcut olanlardan bahsedeceğiz.

Bilgi taşıma yada aktarma işlemi yapısal olarak değişiklik göstermekte ve kablo türlerini de buna göre belirleriz. Bazı durumlarda data aktarımları tek tip Data iletişim Kabloları ile sağlanırken, bazı özel durumlarda daha çeşitli data iletişim kabloları tercih sebebi olmaktadırlar. 

__________________

Kablo üretimi ve satışı konusunda Türkiye'de markalaşan Baran Kablo çözüm ortağı olan Moon Elektronik e-ticaret sisteminde satışa sunulan data iletişim kablolarını incelediniz mi?

Tıkla ve keşfet: Data İletişim Kabloları

Bunu şöyle açıklayabiliriz, seçilecek Data iletişim kablosunun türü kullanılacak ağın topolojisi,protokolü ve büyüklüğü ile ilgilidir. Data-Lan kablolarının değişik türlerinin karakter özelliklerini ve bunların mevcut ağın diğer yönleri ile nasıl bir ilişkili içinde olabileceğini iyi anlamak başarılı bir ağı geliştimek ile aynı anlamı taşır.

Aşağıda günümüzde en yaygın olarak üretilen Data İletişim Kabloları’nın yapılarından bahsedeceğiz;

1. UTP Yapılı Kablolar (Unshielded Twisted Pair)
2. F/UTP Yapılı Kablolar (Foil/ Unshielded Twisted Pair)
3. STP Yapılı Kablolar  (Shielded Twisted Pair)
4.  Koaksiyel Kablolar
5.  Fiber Optik Kablolar

Bu kablolar içinde ilk üç kablo temel olarak aynı yapıya sahiptirler. Fakat birbirlerinden çok ayırdedici bir fark ile ayrılmaktadırlar; 

Utp yapılı kablolar en basit ve en yaygın olarak kullanılan kablolardır. UTP yapısındaki kabloların kalitesi telefon kabloları ile çok yüksek hızlı kablolar arasında değişkenlik gösterir. Kablo dış kılıf altında dört çift izoleli telden ibarettir. Her çift bitişik çiftleri ile ve diğer elektronik aygıtlar ile girişimi ortadan kaldırmaya yardımcı belli bir aralık değeri ile bükülür. Bükümün dar yada sıkı olması aktarım hızını arttırmakla birlikte kablonun maliyetini de arttıran bir iştir. En bilinir olarak kullanılan UTP kablolar değişik kategorilere sahiptir ve her kategori birbirinden hız yada başka bir argüman ile farklılık gösterir.

 

Kategori

          Hız

Kullanım Alanı

Cat1

1 Mbps

Sadece ses iletimi.(Telefon Kabloları)

Cat2

4 Mbps

Telefon Kabloları (Geliştirilmiş)

Cat3

16 Mbps

10BaseT Ethernet

Cat4

20 Mbps

Token Ring

Cat5

100 Mbps (2 çift)

100BaseT Ethernet

1000 Mbps (4 çift)

Gigabit Ethernet

Cat5e

1,000 Mbps

Gigabit Ethernet

Cat6

10,000 Mbps

Gigabit Ethernet


UTP kablo en basit model olarak en uygun fiyatlara sahip olabilir fakat unutulmamalıdır ki bu kablo radyo ve elektrik frekanslarına maruz kalabilirler. Bu yüzden çalışma yerleri çok önemlidir ve çevresel olarak elektrikli motor taşıyan cihazlar ve floresan tarzındaki aydınlatma ürünlerinden uzakta tutulmalıdır. Şayet ortamda bu tür potansiyel frekanslara maruz kalma durumu varsa kablo seçimi butür ortama uygun olarak çift bükümlü ve örgülü kablo seçilmelidir. Bu aynı zamanda kablonun en uzak mesafelerdeki data alışverişlerinde de en etkin sonucu alabilmeyi sağlar.

Sonraki Makale ►  Kabloların Tarihsel Gelişimi

 DUYURULAR
tüm haberler
E-BÜLTEN
Baran Kablo yeniliklerinden haberdar olmak için kayıt olun…
SOSYAL MEDYA